Daruj kaši dětem

Iniciativa, která mění dětské životy.

Když se mi moje děti narodili skoro o tři měsíce dříve, uvědomila jsem si, jak jsme na tom v dnešní době a v našem státě dobře. Možnosti na záchranu takto dříve narozených dětí jsou dnes rozdílné než byly dříve. A nebo jiné než v jíných zemích, kde bohužel nemají takovéto možnosti. 

A tak když jsem stála u těch inkubátorů a viděla jak moje děti bojují a den ode dne rostou a sílí, uzdravují se, pocítila jsem vděčnost. Za to, co mám a kde žiji. Protože v jiných zemích to takto vůbec není.

Když jsem byla v Indii, v té nejchudší části, viděla jsem tam obrovskou chudobu. A kdyby jeden projekt nepomohl postavit v této části čističky na vodu, stále by se potýkali s nemocemi způsobenými bakteriemi a viry z nečisté vody, kterou pili. A to nemluvím o nedostatku jídla, který má vliv na imunitu a zdraví těchto lidí. 

Také lidé v Africe se potýkají s takovými podmínkami. A pokud nemají pomoc odjinud, je to pro ně takový koloběh, ze kterého bez pomoci nemají šanci vystoupit. 

Někteří lidé si možná říkají, že si tyto podmínky sami vytvořili a že v nich žijí stále dál. Ale představte si, že se někde narodíte, vše co umíte se předává z generace na generaci. A máte jen takové možnosti, které jsou kolem vás. A každý den se snažíte abyste měli co jíst a co na sebe, chodíte kilometry s kanystrama pro vodu. S minimem energie, když nemáte co jíst. Asi si říkáte "to bych teda nechtěl/a". 

Ano zvykli jsme si na to, že pustíme kohoutek a teče voda. Že si zavoláme a jídlo nám dovezou až domů. Že si za rohem v obchodě koupíme oblečení. Tito lidé, kteří se narodili v chudobě přežívají, ale mnozí by se od nich mohli naučit například to, že drží pospolu, pomáhají si a mají otevřená srdce. 

Tím, že se tito lidé narodí do chudoby, nemají možnost být najedení a zdraví tak jako my. Nemohou si zajít k lékaři, tak jako my. Řeší existenční problémy a tím nemohou přemýšlet o tom, jestli půjdou do školy a pak si najdou najdou práci svých snů. Ale i tito lidé, ať už dospělí a nebo děti také mají své sny. Tak jako my máme ty své. Ale je pro ně, bez pomoci, ve většině případů nemožné si je plnit.

A tak když nemocniční boj byl za námi a já si děti přinesla po dvou nekonečných měsících domů, cítila jsem tak obrovskou vděčnost. Takovou, že jsem se rozhodla, že budu pomáhat dětem, kteří nemají takové možnosti jako máme my. 

A pak mi do života přišel projekt, který se mi ukotvil v srdci a dává mi obrovský smysl.. Rozhodla jsem se, že tento projekt podpořím a ráda se mu budu věnovat. A tak každý měsíc posílám dětem kaše do Malawi v Africe.

Je to iniciativa, která se jmenuje Nourish the Children a je především o vysoce výživném jídle, kaši  VitaMeal, které bylo vyvinuto výživovými vědci. Od roku 2002 šlo více než 650 milionů těchto porcí jídla podvyživeným dětem po celém světě. 

Víte že...

  • špatná výživa způsobuje téměř polovinu (45 %) úmrtí u dětí do pěti let - 3,1 milionu dětí ročně.
  • 66 milionů dětí školního věku chodí do vyučování o hladu. Jen v Africe samotné je to 23 milionů.

Je to vlastně cyklus, ze kterého se bez pomoci špatně vystupuje...

Avšak za tu dobu, co projekt běží, se tento cyklus změnil a výsledky jsou úžasné :-)


Daruj kaši a zajisti tak dítěti jídlo na celý měsíc

Co mě na tomto projektu zaujalo nejvíce?

Tyto kaše jsou rozdělovány prostřednictvím školních programů. Rodiče žijící v chudobě, budou své děti častěji posílat do školy, kde dostanou jídlo zdarma spíš, než aby je drželi doma kvůli práci. To platí zejména pro dívky: Světová banka zjistila, že "pro dosažení cílů rozvoje neexistuje efektivnější investice než do vzdělávání dívek".

Továrny na výrobu VitaMeal v Malawi snižují náklady na dopravu a posilují místní ekonomiku.

Některé výtěžky z nákupů VitaMeal jsou poskytnuty nadaci k financování zemědělského vzdělávání ve vesnici Mtalimanja v Malawi. Zvýšená zemědělská produkce by jednoho dne mohla zmírnit potřebu potravinové pomoci v Malawi.

Co vlastně kaše obsahuje?

Podvyživeným dětem chybí v jejich stravě klíčové živiny, což může brzdit vývoj mozku, kostry a imunitního systému. Většina jídla humanitárních pomocí se skládá z obilnin, jako například kukuřice, sója, ve kterých mohou chybět určité nezbytné živiny, důležité pro zdravý vývoj. 

Na vývoji kaše se podílel vědecký tým spolu s odborníky na dětskou podvýživu v zemích třetího světa.

Jedná se o vegetariánskou potravinu neobsahující mléko a umožňující jednoduché přidání přísad podle zvyklostí různých kultur nebo podle chuti. V Malawi se jedná o kukuřici a sójové boby. Což je podle mého úžasné, protože děti tak vlastně dostanou jídlo, na které jsou zvyklé. Zato obohacené o všechno to, co jim pomůže pro správný vývoj.

Když jsem poprvé dostala informace o této kaši, překvapilo mě, že každé balení VitaMeal obsahuje 30 dětských porcí, čili dostatek potravy na to, aby poskytly dítěti jedno výživné jídlo denně po dobu jednoho měsíce.

Obsah kaše VitaMeal:

  • Vyvážený poměr sacharidů, bílkovin, tuků a vlákniny.
  • Esenciální mastné kyseliny nutné pro zdravý vývoj mozku, zdravou kůži a obranyschopnost organismu.
  • Elektrolyty nezbytné pro udržení správné rovnováhy tekutin v těle a pro funkci svalů.
  • 25 základních vitamínů a minerálních látek, např. vitamín A pro dobrý zrak a imunitu,
    a také výživné látky podporující zdravý růst a vývoj kosterní soustavy.

Jsem moc ráda, že mám tuto iniciativu ve svém životě. A doufám, že budoucnost přinese ještě lepší výsledky a doufám, že se do něj zapojí více a více lidí.

Daruj kaši a zajisti tak dítěti jídlo na celý měsíc

Kdo byste chtěl darovat kaši pravidelně, kontaktujte mě, prosím zde. Pravidelné posílání kaše zajistí vzdělání a stravu tomu stejnému dítěti každý měsíc.